Po šaltų sausio mėnesio naktų ir dienų beveik visas upelis užsitraukė ledu. Kai kur ledas labai plonas ir gerai matosi žvirgždėtas dugnas, o kai kur vanduo vis dar tyliai ir atvirai čiurlena.
Pasiimu nedidelį krepšį su užrašų sąsiuviniu ir žiūronais, šilčiau apsirengiu ir einu pasižvalgyti bei pasiklausyti žiemos garsų.
Žiemą tylu, todėl iš pradžių girdisi tik mano paties žingsniai sniege, paliekantys negilius pėdsakus. Tačiau netrukus prieinu ir ne savo pėdsakus. Vieni pėdsakai šernų, kiti stirnų. Atsargiai lendu susipynusiais pakrantės krūmynais ir nustembu aptikęs neseniai įspaustus didelius pėdsakus. Elnio lankytasi, greičiausiai tylią ir saugią naktį.
Tačiau už keliasdešimt metrų ant apsnigto upelio ledo kažką pastebiu. Pritraukiu ir išryškinu vaizdą žiūronais. Dabar jau aiškiai matau visai šviežiai nugraužtas į upelį pasvirusių krūmų šakas. Ant ledo pilna kamieno ir žievės skiedrų.
Bebras! Kažkur netoliese žiemoja, o gal ir visą laiką gyvena bebras. Matau ant ledo daug pėdsakų, tačiau labai keista, pėdsakai ne bebro.
Nedidelė lapė?
Tyliai viliuosi, kad ne. Būtų nuostabu, jeigu tai kiaunės ženklai. Prieš kelis metus esu netoliese susitikęs akmeninę kiaunę su mažais kiauniukais, taip pat kartą užfiksavau kiaunę naktį su gamtos stebėjimo kamera.
Jau žinau, ką daryti. Keliausiu namo ir vėl pasiruošiu gamtos stebėjimo kamerą, galbūt jos pagalba pavyks nustatyti, kas dar šiose apylinkėse gyvena žiemą.
Iš tiesų žiema yra nuostabus laikas vaikščioti gamtoje, nes pliki medžiai ir krūmai leidžia akimis ir per žiūronus stebėti aplinką daug toliau, o nunykę nepraeinamų dilgėlių sąžalynai dar tik laukia ateinančio vėlyvo pavasario ir netrukdo prieiti visur, kur norisi.
Žiemą gali prieiti prie žinomų gražiausių vietų, o taip pat atrasti naujų. Daugybę nuostabių laukinių vietų esu atradęs žiemą arba labai ankstyvą pavasarį, ir vėliau vasarą bei rudenį žinojęs, kur sugrįžti.
O ką jau kalbėti apie tyrimais nustatytą šalto oro naudą sveikatai. Kaip ir reguliarus šaltas dušas, laiko leidimas šaltame ore stimuliuoja ir stpirina imuninę sistemą, yra naudingas širdžiai, hormonų balansui (noradrenalino smegenų funkcijai, adiponektino gliukozės kiekiui kraujyje reguliuoti). Pasivaikščiojimas vėsiame ore taip pat turi gerą poveikį psichinei sveikatai ir padeda tiesiog jaustis pozityviau.
Žiemą lindėti šiltuose namuose malonu, bet geriausiai prisiminimai išliks iš trumpų ir smalsių pasivaikščiojimų žiemos takais.